“Banklarda korporativ idarəetmə Standartları”nda dəyişikliklərin qüvvəyə minməsinə dair açıqlama
1 oktyabr 2024-cü il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişafı Strategiyası”nda müəyyən edilmiş strateji hədəflər çərçivəsində bank nəzarəti və tənzimləməsinin ən qabaqcıl standartlara uyğunlaşdırılması, o cümlədən banklarda korporativ idarəetmə sahəsində normativ hüquqi bazanın modernizasiyası üzrə təşəbbüsləri davam etdirir.
Daha əvvəl də məlumat verildiyi kimi, (https://www.cbar.az/press-release-4804/recommendations-on-corporate-governance-standards-for-banks-approved) bu təşəbbüslər çərçivəsində Mərkəzi Bankın “Banklarda korporativ idarəetmə Standartlarına dair Tövsiyələr” adlı sənədi qəbul edilib. Sözügedən sənəd, bu sahənin tənzimlənməsi üzrə Mərkəzi Bankın gələcək strateji baxışını əks etdirir və nəzarət orqanının müvafiq sahədə planlaşdırılan tələblərinə bankların hazırlıqlı olmalarının təmin edilməsi məqsədini daşıyır.
Bildirik ki, qeyd olunan təşəbbüslərin davamı olaraq, 25 sentyabr 2024-cü il tarixində “Banklarda korporativ idarəetmə Standartları”na əlavə və dəyişikliklər qüvvəyə minib. Yuxarıda qeyd olunan sənəddən fərqli olaraq, Standartlar tövsiyə xarakteri daşımır və hal-hazırda Mərkəzi Bankın korporativ idarəetmə sahəsi üzrə banklara qarşı mövcud olan tələblərini ehtiva edir.
Standartlara edilmiş son dəyişikliklərə əsasən, bankların Müşahidə Şuralarının tərkibinə müstəqil üzvlərin daxil edilməsinə dair tələb 08 sentyabr 2025-ci il tarixindən etibarən nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan banklara da şamil ediləcəkdir. Ölkəmizdə korporativ idarəetmə sahəsi üzrə ilk dəfə tətbiq edilən bu yenilik səhmdar strukturundan asılı olmayaraq bütün banklara vahid yanaşmanın tətbiq olunmasına və bununla da banklarda idarə etmə mexanizmlərinin təkmilləşməsinə xidmət edir.
Digər dəyişikliklərlə, Müşahidə Şurasının müstəqil üzvü vəzifəsinə namizəd şəxsin son üç ildə banka aidiyyəti olan şəxsin əməkdaşı olmaması tələbi əlavə olunmuş, müstəqil üzvün müstəqillik statusunun qüvvədə olduğu müddət limiti altı il olaraq müəyyən edilib.
Bununla yanaşı, müstəqillik meyarlarında bankın əməkdaşları üzrə xüsusi tələblər müəyyən edilib. Yeni tələblərə əsasən, Müşahidə Şurasının müstəqil üzvü vəzifəsinə namizəd şəxs bankın işçisi olmamalıdır. Əvvəllər bankda işləmiş şəxsə isə bankda işlədiyi müddətin ən azı üçdə ikisi (minimum 3 il olmaqla) müddətində fasilə tətbiq edildikdən sonra onun müstəqil üzv təyin oluna bilməsi imkanı nəzərdə tutulub.
Standartlara edilmiş düzəlişlərlə Komplayens Komitəsinin tərkibinə dair tələblər aydınlaşdırılıb, eləcə də İdarə Heyətinin sədri, Baş risk inzibatçısı və Baş komplayens inzibatçısı ilə bağlı əvəzetməyə dair tələblər dəqiqləşdirilib.
Bu düzəlişlərin edilməsində əsas məqsəd banklarda korporativ idarəetmə funksiyasının davamlı olaraq gücləndirilməsi və banklarda idarəetmənin şəffaflığının artırılmasından ibarətdir.
“Banklarda korporativ idarəetmə Standartları” ilə aşağıdakı keçid vasitəsi ilə tanış olmaq mümkündür:

Baku, October 1, 2024: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan continues initiatives to bring banking supervision and regulation in line with the latest standards, including modernization of the normative legal framework in the field of corporate governance in banks within the framework of the strategic goals defined in the “Financial Sector Development Strategy for 2024-2026”.
As part of these initiatives, the Central Bank's document "Recommendations on Corporate Governance Standards for Banks" was adopted, as previously reported (https://www.cbar.az/press-release-4804/recommendations-on-corporate-governance-standards-for-banks-approved).This document reflects the Central Bank's future strategic view on regulation in this area and aims to ensure that banks are prepared for the planned supervisory requirements in this area.
It should be noted that, following the aforementioned initiatives, amendments to the "Corporate Governance Standards in Banks" came into effect on September 25, 2024. In contrast to the above-mentioned document, these Standards are not of a recommendatory nature and contain the requirements of the Central Bank for the banks in the area of corporate governance.
According to the latest amendments to the Standards, the requirement to include independent members in the Supervisory Boards of banks will also apply to state-owned banks from September 8, 2025. This innovation, applied for the first time in the field of corporate governance in our country, serves to apply a unified approach to all banks, regardless of their shareholder structure, and thereby improve the governance mechanisms in banks.
Other amendments include the requirement that a candidate for the position of an independent member of the Supervisory Board should not have been an employee of a person belonging to the Bank in the last three years, and the time limit for the independence status of an independent member was set at six years.
The independence criteria also define special requirements for the banks' employees. According to the new requirements, a candidate to become an independent member of the Supervisory Board should not be employed by the bank. A former employee of the bank may be appointed as an independent member after an interruption of at least two-thirds of the period of service in the bank (minimum 3 years).
The amendments to the Standards clarify requirements for Compliance Committee composition and rotation of the Board Chair, Chief Risk Officer and Chief Compliance Officer.
The main purpose of these amendments is to strengthen the function of corporate governance in banks on an ongoing basis and to increase the transparency of corporate governance.