18 dekabr 2024-cü il: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 7.25%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 6.25%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 8.25% səviyyəsində dəyişməz saxlanılıb.
Uçot dərəcəsinin dəyişməz saxlanılması ilə bağlı qərar faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiyanın hədəf daxilində (4±2%) olması və makroiqtisadi meyillərin təhlili nəzərə alınmaqla qəbul olunub.
Ötən iclasdan bəri illik inflyasiya hədəf diapazonu daxilində qalıb. Belə ki, 2024-cü ilin noyabr ayında 12 aylıq inflyasiya 4.4% olub. İllik qiymət artımı ərzaq malları üzrə 4.4%, qeyri-ərzaq malları üzrə 2.2%, xidmətlər üzrə 6% təşkil edib. Ərzaq və qeyri-ərzaq inflyasiyasının aşağı olması ümumi inflyasiyanın hədəfdə qalmasını dəstəkləyən əsas amillərdən biri olub.
İnflyasiyanın xarici fonu ümumilikdə sabitdir. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə qlobal əmtəə qiymətləri indeksi cəmi 0.7% artıb (BVF). Həmçinin ilin ötən dövründə manatın nominal effektiv məzənnəsinin (2024-cü ilin 11 ayında 7.1%) möhkəmlənməsi idxal inflyasiyasının azalmasına əlavə töhfə verib.
Tədiyə balansının cari əməliyyatlar hesabının profisiti 9 ayda 4 mlrd. ABŞ dolları və ya ümumi daxili məhsulun 7.2%-i səviyyəsində olub. Cari əməliyyatlar hesabının başlıca komponenti olan xarici ticarət balansında Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə 2024-cü ilin 11 ayında 5.6 mlrd. ABŞ dolları məbləğində müsbət saldo qeydə alınıb.
Əlverişli xarici sektor göstəriciləri şəraitində valyuta bazarında sabitlik qorunur, Mərkəzi Bankın təşkil etdiyi valyuta hərraclarında tələb tam təmin edilir. Mərkəzi Bank öncədən açıqlandığı kimi birdəfəlik dövlət xərclərini qarşılamaq üçün 2023-cü ildə daxili bazardan aldığı xarici valyuta hesabına 2024-cü ilin noyabr ayında da planlı şəkildə valyuta satışı həyata keçirib. Buna baxmayaraq, 2024-cü ilin noyabr ayının sonuna Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 10.9 mlrd. ABŞ dolları təşkil edib. Bu da beynəlxalq səviyyədə qəbul olunmuş müvafiq kifayətlilik normalarını əhəmiyyətli dərəcədə üstələyir. Məsələn, Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatlarının cari səviyyəsi 3 aylıq mal və xidmət idxalından 2 dəfə çoxdur. Cari əməliyyatlar hesabında proqnozlaşdırılan profisit 2025-ci ildə də valyuta bazarında sabitliyin təmin ediləcəyini gözləməyə əsas verir. Oktyabr proqnozuna görə 2025-ci ildə cari əməliyyatlar hesabının profisitinin 5.5 mlrd. ABŞ dolları səviyyəsində olacağı gözlənilir.
Pul siyasəti alətləri maliyyə bazarlarında gedən proseslər və bank sisteminin likvidlik mövqeyindəki dəyişikliklər nəzərə alınmaqla tətbiq edilir. Mərkəzi Bank hökumət hesabları qalıqlarının dəyişiminin bank sistemindəki likvidliyə təsirini nəzərə alaraq ilin əvvəlindən sterilizasiya əməliyyatlarının həcmini kəskin azaldıb. Mərkəzi Bankın emissiya etdiyi notların həcmi cari ilin ötən dövründə 4.6 dəfədən çox azalıb. Noyabr ayında və dekabrın ötən dövründə 1D AZIR indeksi müvafiq olaraq 7.66% və 7.79% olmaqla faiz dəhlizinin daxilində formalaşıb. Təminatsız bazarda aktivlik yüksək olaraq qalır. Təminatsız pul bazarında baş tutan orta günlük əməliyyatların həcmi noyabrda 627.3 mln.manat, dekabrın ötən dövründə isə 402.3 mln.manat olub.
Müsbət hal kimi qeyd olunmalıdır ki, son dövrlərdə maliyyə sektorunun dayanıqlı maliyyələşmə mənbələri genişlənir. Bu da pul siyasəti çərçivəsinin təkmilləşdirilməsi və maliyyə sektorunun dayanıqlılığının artırılması istiqamətində aparılan ardıcıl islahatların nəticəsidir. Belə ki, cari ilin 11 ayında milli valyutada yerləşdirilmiş müddətli əmanətlərin unikal sayında 30.3%, həcmində isə 20.9% (945.3 mln. manat) artım qeydə alınıb. Bu müsbət dinamika milli valyutaya olan etimadın da bariz göstəricisidir.
Ötən iclasdan bəri inflyasiyanın risk balansında əhəmiyyətli dəyişikliklər baş verməsə də, potensial olaraq inflyasiya təzyiqləri yarada biləcək qlobal iqtisadi qeyri-müəyyənliklər qalır. Mövcud geosiyasi gərginlik fonunda beynəlxalq əmtəə bazarlarında qiymətlərin mümkün dəyişkənliyi idxal inflyasiyasının artımı ilə bağlı risklər yaradır. Aparıcı iqtisadiyyatlarda monetar şərait yumşalmağa başlasa da, ümumilikdə sərt olaraq qalır. İnflyasiyanı artıra biləcək daxili risk faktorlarına isə xərc amillərinin aktivləşməsi, habelə büdcə xərclərinin artımı (cari ilin 11 ayında ö.i.m.d.n. 6.5%) və kredit qoyuluşlarının genişlənməsi vasitəsilə məcmu tələbin izafi artımı aiddir. Noyabrda son 1 il ərzində bank sisteminin kredit portfeli 19.6%, o cümlədən biznes kredit portfeli 18.7% artıb.
Ümumilikdə, mövcud monetar siyasət inflyasiyanın hədəf diapazonu daxilində saxlanılmasına və inflyasiya gözləntilərinin sabitləşməsinə yönəlib. Mövcud siyasət çərçivəsində baza ssenari üzrə 2024-cü ilin sonuna və 2025-ci ildə illik inflyasiyanın hədəf daxilində (4±2%) olacağı proqnozu dəyişməz qalır.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərarlar faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiya, xarici və daxili risk amillərinin dinamikasından asılı olacaqdır. Mərkəzi Bank davamlı olaraq iqtisadi prosesləri təhlil edir və maliyyə bazarlarını izləyir. Mərkəzi Bank əsas mandatından irəli gələrək qiymət sabitliyini təmin etmək üçün sərəncamındakı bütün vasitələrdən istifadə etməkdə qərarlıdır.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı qәrarların 2025-ci il üzrə ictimaiyyətə açıqlanması qrafiki bu ilin sonunda yayımlanacaqdır.

18 December 2024: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan has decided to leave the refinancing rate unchanged at 7.25%, the floor of the interest rate corridor at 6.25%, and the ceiling at 8.25%.
The decision to keep the refinancing rate unchanged has been made considering that the actual and forecasted inflation is within the target range (4±2%), and the analysis of macroeconomic trends.
Since the last meeting annual inflation has remained within the target band (4±2%). In November 2024, 12-month inflation stood at 4.4%, food inflation at 4.4%, non-food inflation at 2.2% and services at 6%. Low food and non-food inflation contributed to overall inflation remaining within the target.
The external inflation environment is stable. Global commodity price index increased merely 0.7% year-over-year (IMF). Over the past period of the year the appreciation of the nominal effective exchange rate (7.1% over 11 months of 2024) made additional contribution to the drop in inflation import.
Current account surplus of the balance of payments amounted to $4B (7.2% of GDP) over 9 months. According to the State Customs Committee, foreign trade surplus, the core component of the current account balance, amounted to $5.6B over 11 months of 2024.
FX market stability has been maintained and demand has been fully covered at foreign exchange auctions conducted by the Central Bank. As previously announced, the Central Bank conducted planned foreign exchange sales in November 2024 to cover one-time state expenditures by using the foreign currency it acquired from the domestic market in 2023. However, as of end-November 2024 Central Bank’s foreign exchange reserves amounted to $10.9B, which exceeds internationally accepted sufficiency norms. The current level of Central Bank’s foreign exchange reserves exceeds three-month import of goods and services by two times. The forecasted current account surplus allows to expect that the FX market stability will be maintained in 2025. According to the October forecast, in 2025 current account surplus is expected to stand at $5.5B.
Monetary policy instruments are applied taking into account financial market developments and changes in the liquidity position of the banking system. In response to the impact of changes in government account balances on banking system liquidity, the Central Bank has sharply reduced the volume of liquidity absorbing operations since the beginning of the year. The volume of the notes issued by the Central Bank decreased by more than 4.6 times over the past period of the year. In November and over the past period of December 1D AZIR index was 7.66% and 7.79% respectively, remaining within the interest rate corridor. Activity in the unsecured market remains high – average daily transactions in the unsecured money market amounted to AZN627.3M in November and AZN402.3M over the past period of December.
It is a positive sign that financial sector’s sustainable financing sources have been expanding recently, attributable to consistent reforms aimed at improving the monetary policy framework and enhancing financial sector resilience. Over 11 months of the year the unique number of term deposits in national currency increased by 30.3%, and their amount increased by 20.9% (AZN945.3M) – a clear indicator of the trust in the national currency.
Although there have been no considerable changes in the balance of risks of inflation since the last meeting, global economic uncertainties, that may potentially push up inflationary pressures, persist. Amid the current geopolitical tension, possible price volatility in international commodity markets trigger risks related to the rise in imported inflation. While Advanced Economies started monetary easing, in general, the monetary condition remains tight. Internal risk factors, likely to push inflation, include the activation of cost factors, overexpansion of aggregate demand through the increase in budget expenditures (y.o.y. up by 6.5% over 11 months) and higher lending. In November, the lending portfolio of the banking system increased by 19.6%, and the business loan portfolio increased by 18.7% year-over-year.
Overall, the current monetary policy is oriented towards maintaining inflation within the target band and stabilizing inflation expectations. Under the baseline scenario, with the current policy, annual inflation is forecasted to remain within the target band (4±2%) as of end-2024 and in 2025.
Decisions regarding the parameters of the interest rate corridor will depend on actual and forecasted inflation, and the dynamics of external and internal risk factors. The Central Bank continuously analyzes economic developments and monitors financial markets. The Bank is committed to employ all available tools at its disposal to maintain price stability in line with its primary mandate.
The schedule of the publication of decisions regarding interest rate corridor parameters for 2025 will be announced at the end of the year.