19 dekabr 2024-cü il, Bakı: Mərkəzi Bank maliyyə bazarlarının fəaliyyətinin sabitliyinin və dayanıqlılığının təmin edilməsi məqsədilə bank sektorunun tənzimləmə və nəzarətini, o cümlədən makroprudensial siyasəti həyata keçirir. Makroprudensial siyasət çərçivəsinin təkmilləşdirilməsi və onun kommunikasiyasının genişləndirilməsi məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla “Bank sektoru üzrə makroprudensial siyasət çərçivəsi” sənədi hazırlanıb. Sənəddə makroprudensial siyasətin son və aralıq məqsədləri, tətbiq istiqamətləri və prosesi, institusional dizaynı, kommunikasiyası eləcə də digər siyasətlərlə qarşılıqlı əlaqəsi əks olunur.
Makroprudensial siyasətin əsas məqsədi sistem risklərinin akkumulyasiyasını aradan qaldırmaqla maliyyə sabitliyini qorumaq və onun dayanıqlılığını gücləndirməkdir. Maliyyə sektorunun dayanıqlılığı və sabitliyi uzunmüddətli dayanıqlı iqtisadi artımın əsas şərtlərindən hesab olunur. Qeyd olunan əsas məqsədə nail olmaq üçün çərçivə sənədində beş aralıq məqsəd müəyyən olunub.
Beynəlxalq təcrübədə makroprudensial siyasətin yeni çağırışlar və risklər fonunda təkmilləşdirilməsi davam edən bir prosesdir. Bu səbəbdən də çərçivə sənədində Mərkəzi Bank tərəfindən hazırda istifadə olunan alətlərlə yanaşı, gələcəkdə tətbiq oluna biləcək makroprudensial alətlərə dair məlumatlar da təqdim edilir.
Mərkəzi Bankın “Bank sektoru üzrə makroprudensial siyasət çərçivəsi” sənədi 2024-cü ilin dekabr ayında Pul siyasəti və maliyyə sabitliyi Komitəsində müzakirə olunaraq 12 saylı protokol qərarı ilə geniş ictimaiyyətə açıqlanması üçün təsdiq edilib.

19 December 2024, Baku: The Central Bank regulates and supervises the banking sector and pursues the macroprudential policy to safeguard financial markets’ stability and resilience. The Bank has developed the best practices based ‘Banking sector’s macroprudential policy framework’ to enhance and expand the communication of the macroprudential policy framework. The paper encompasses end and interim objectives of the policy, its application directions and process, institutional design, communication, as well as interaction with other policies.
The primary objective of the macroprudential policy is to maintain financial stability and boost its resilience by eliminating the accumulation of systemic risks. The financial sector resilience and stability is considered the key prerequisite for long-term sustainable economic growth. The framework document outlines five interim objectives to achieve the goal.
In line with international practices, the macroprudential policy is continuously adjusted to new challenges and risks. So, the paper provides information on macroprudential policy tools likely to be applied in future along with those currently in use by the Central Bank.
The framework was discussed and approved during the Monetary Policy and Financial Stability Committee meeting in December 2024 (Protocol Decision No. 12) and is now publicly accessible.