20 dekabr 2024-cü il: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı "2024-2026-cı illərdə Maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası" çərçivəsində müəyyən edilmiş hədəflərinə uyğun olaraq təşəbbüslərini uğurla davam etdirir. Dünya Bankı ilə birgə həyata keçirilən “Maliyyə sektorunun modernizasiyası layihəsi” çərçivəsində Mərkəzi Bank “Risk əsaslı nəzarətin tətbiqi üzrə yeni Siyasət Konsepsiyası”nı (Konsepsiya) təsdiq edib. Bu Konsepsiya maliyyə sektorunda mütərəqqi beynəlxalq təcrübəyə uyğun effektiv nəzarət sisteminin qurulmasına və nəticədə maliyyə sektorunda sistem riskinin minimallaşdırılmasına xidmət edir. Bununla yanaşı, Konsepsiya sənədi yerli və beynəlxalq ictimaiyyətlə Mərkəzi Bankın yeni nəzarət yanaşması ilə bağlı kommunikasiyanı təmin edəcəkdir.
Konsepsiyaya əsasən formalaşdırılmış ARAS (Azerbaijan Risk Assessment System - Azərbaycan Risklərin Qiymətləndirilməsi Sistemi) adlandırılan risk əsaslı nəzarət yanaşması özündə nəzarət subyektlərinin fəaliyyətləri ilə bağlı risklərin erkən aşkarlanmasını, onların və risk idarəetməsi proseslərinin qiymətləndirilməsini, habelə risklərə uyğun proporsional və preventiv nəzarət rejiminin tətbiqini ehtiva edir.
Sözügedən sənəd risk əsaslı nəzarət dövrünü konseptual şəkildə ehtiva etməklə yanaşı, risk əsaslı nəzarətin təşkilati quruluşunu, o cümlədən Nəzarət Komitəsinin, habelə digər strukturların funksiyalarını müəyyən edir. Nəzarət Komitəsi nəzarət təlimatlarının təsdiqi, əsaslandırılmış mülahizənin formalaşdırılması, nəzarət təcrübələrinin nəzərdən keçirilməsi, illik nəzarət planları və nəzarət prioritetləri layihəsinin İdarə Heyətinə təqdim edilməsi kimi funksiyaları icra edəcəkdir.
Konsepsiya eyni zamanda Mərkəzi Bankın "2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası"nda müəyyən edilmiş aşağıdakı hədəflərə nail olunmasına dəstək verəcəkdir:
Əlavə olaraq, bildiririk ki, Konsepsiyanın tətbiqi nəzarət texnologiyaları (SupTech) və rezolyusiya çərçivəsinin təkmilləşməsi ilə dəstəklənəcəkdir.

December 16, 2024: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan continues to successfully implement its initiatives in line with the targets set within the "Financial Sector Development Strategy for 2024-2026." As part of the "Financial Sector Modernization Project" implemented jointly with the World Bank, the Central Bank has approved a new Policy Concept (the Concept) on implementing risk-based supervision. This Concept serves to establish an effective supervision system in the financial sector in accordance with progressive international practices and consequently minimize systemic risk in the financial sector. Additionally, the Concept document will ensure communication with local and international communities regarding the Central Bank's new supervisory approach.
The risk-based supervision approach, named ARAS (Azerbaijan Risk Assessment System), established according to the Concept, encompasses early detection of risks related to supervised entities' activities, assessment of these risks and risk management processes, as well as the application of a proportional and preventive supervision regime appropriate to the risks.
The document not only conceptually encompasses the risk-based supervision cycle but also defines the organizational structure of risk-based supervision, including the functions of the Supervision Committee and other structures. The Supervision Committee will perform functions such as approving supervision instructions, forming reasoned judgments, reviewing supervision practices, and submitting draft annual supervision plans and supervision priorities to the Management Board.
The Concept will also support the achievement of the following targets set in the Central Bank's "Financial Sector Development Strategy for 2024-2026":
Additionally, we note that the implementation of the Concept will be supported by the enhancement of supervision technologies (SupTech) and the resolution framework.