19 fevral 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bank ölkədə ödəniş sistemlərinin təkmilləşdirilməsini və qlobal standartlara uyğunlaşdırılmasını, rəqəmsal ödəniş infrastrukturunun əhatə dairəsinin genişləndirilməsini və səmərəliliyinin artırılmasını, eləcə də ən yaxşı təcrübələrin tətbiq edilməsini diqqətdə saxlayaraq bu istiqamətdə beynəlxalq təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq edir.
Bu əməkdaşlıq çərçivəsində növbəti dəfə Mərkəzi Bankda “SWIFT” təşkilatının nümayəndə heyəti ilə kommersiya banklarının və müvafiq maliyyə qurumlarının nümayəndələrindən ibarət “SWIFT” İstifadəçilər Qrupunun birgə görüşü təşkil olunub. Görüş zamanı “SWIFT” təşkilatı tərəfindən reallaşdırılan hazırkı və gələcək fəaliyyət proqramları, strateji hədəflər, o cümlədən “G20” ölkələrinin transsərhəd ödənişləri üzrə qarşıya qoyulmuş məqsədlər müzakirə olunub.
Görüşdə çıxış edən Mərkəzi Bankın sədr müavini Vüsal Xəlilov ödəniş sistemlərində həyata keçirilən islahatlardan və strateji prioritetlərdən danışarkən bildirib: “Maliyyə institutları və strateji tərəfdaşların Mərkəzi Bankın “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası” ilə yaxından tanış olması və bu çərçivədə qeyd olunan təşəbbüslərə diqqət yetirməsi olduqca mühümdür. Eyni zamanda, hazırda banklarla yanaşı, Mərkəzi Bank tərəfindən lisenziya verilmiş elektron pul və ödəniş təşkilatlarının da “SWIFT” şəbəkəsinə qoşulması fintex sahəsinin inkişafının önəmli göstəricilərindən biri olmaqla, maliyyə sektorunda növbəti mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir”.
Daha sonra Azərbaycanda ödəniş əməliyyatlarının dinamikası, ölkənin milli ödəniş infrastrukturunun cari vəziyyəti, “ISO20022” beynəlxalq standartına keçid üzrə görülmüş işlər və ödəniş xidmətlərinin inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda, görüşdə “SWIFT” təşkilatı ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda icra olunmuş innovativ ödəniş həlləri üzrə praktiki müzakirələr aparılıb. Kommersiya banklarının nümayəndələrinin müvafiq mövzularla bağlı çıxışları da baş tutub.
Mərkəzi Bank aidiyyəti dövlət qurumları və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq çərçivəsində ölkədə elektron ödəniş sistemlərinin inkişafı və nağdsız ödənişlərin genişləndirilməsi istiqamətində layihələrin və strateji təşəbbüslərin həyata keçirilməsini davam etdirir.

19 February 2025, Baku: Focusing on improving and aligning with global standards the payment systems, expanding the coverage of digital payments infrastructure, and introducing best practices, the Central Bank closely cooperates with international organizations.
In line with this cooperation, the Central Bank again hosted a joint meeting with the SWIFT Users Group comprising the SWIFT delegation and representatives of commercial banks and relevant government institutions. The discussions focused on SWIFT’s current and future activity programs, strategic targets, objectives of G20 for cross border payments.
Vusal Khalilov, Deputy Governor of the Central Bank, highlighted ongoing reforms in payment systems and strategic priorities: “Financial institutions and strategic partners should familiarize themselves with the Central Bank’s ‘2024-2026 Financial Sector Development Strategy’ and align their initiatives accordingly. Additionally, electronic money and payment institutions licensed by the Central Bank are now integrated into the SWIFT network alongside banks, which marks a crucial milestone in fintech development and signals the beginning of the next phase in the financial sector."
They further exchanged views on the dynamics of payment operations in Azerbaijan, the status of the national payments infrastructure, the transition to ISO20022 and future developments in payment systems.
The meeting also featured practical discussions on innovative payment solutions implemented in Azerbaijan through cooperation with SWIFT. Commercial bank representatives shared insights on related topics.
The Central Bank remains committed to advancing electronic payment systems and expanding cashless payments in cooperation with public institutions and international organizations.