12 mart 2025-ci il: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 7.25%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 6.25%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 8.25% səviyyəsində dəyişməz saxlanılıb.
Uçot dərəcəsinin dəyişməz saxlanılması ilə bağlı qərar faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiyanın hədəf daxilində (4±2%) olması, qlobal iqtisadi şərait, makroiqtisadi meyillərin təhlili və pul siyasəti qərarlarının real sektora ötürücülüyü nəzərə alınmaqla qəbul olunub.
Ötən iclasdan bəri illik inflyasiya hədəf diapazonu (4±2%) daxilində qalmaqda davam edib. Belə ki, 2025-ci ilin yanvar ayında 12 aylıq inflyasiya 5.4% olub. İllik qiymət artımı bu dövrdə ərzaq malları üzrə 5%, qeyri-ərzaq malları üzrə 2.6%, xidmətlər üzrə 8.4% təşkil edib. İllik baza inflyasiya isə 4.3% olub.
Son aylarda inflyasiyaya təsir edən xarici amillərdə ümumilikdə sabitlik müşahidə olunub. Beynəlxalq Valyuta Fondunun məlumatına görə 2025-ci ilin fevralında əmtəə qiymətləri indeksinin illik artımı 8.5% təşkil edib. Ticarət tərəfdaşlarının orta çəkili illik inflyasiyası cari ilin yanvar ayında ötən ilin eyni ayına nəzərən 10.7% olub. Manatın qeyri-neft-qaz sektoru üzrə nominal effektiv məzənnəsi 2024-cü ildəki 9%-lik möhkəmlənmənin ardınca 2025-ci ilin ilk 2 ayında 1.5% ucuzlaşıb.
Xarici sektor göstəriciləri də əlverişli olaraq qalır. 2024-cü ildə tədiyə balansının cari əməliyyatlar balansının profisiti 4.7 mlrd. ABŞ dolları və ya ÜDM-in 6.3%-ni təşkil edib. Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə 2025-ci ilin yanvar ayında xarici ticarət balansında 1 mlrd. ABŞ dolları məbləğində müsbət saldo qeydə alınıb ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 40.5% çoxdur. Son qiymətləndirmələrə görə 2025-ci ilin yekunu üzrə cari hesab proqnozunda 2024-cü illə və daha öncəki proqnozla müqayisədə yaxşılaşma ehtimalı var.
Pul siyasəti alətləri maliyyə bazarlarında gedən proseslər və bank sisteminin likvidlik mövqeyindəki dəyişikliklər nəzərə alınmaqla tətbiq edilir. Qısamüddətli pul bazarında orta faizlər Mərkəzi Bankın faiz dəhlizi daxilində hərəkət edir. Qeyd edək ki, ötən ilin sonunda hökumət hesabları qalıqlarının azalması bank sistemindəki likvidliyə artırıcı təsir edib. Bunun nəticəsi olaraq cari ilin əvvəlində banklararası pul bazarında faizlər pik (2024-cü ilin dekabrında 1D AZIR 7.68%) səviyyə ilə müqayisədə azalıb. Belə ki, yanvar və fevral aylarında orta günlük 1D AZIR ötən ilin dekabr ayı ilə müqayisədə 0.6 faiz bəndi və 0.2 faiz bəndi az olub. Cari ildə pul siyasətinin əməliyyat çərçivəsinin təkmilləşdirilməsi işləri də davam etdirilir. 2025-ci ilin fevral ayında daimi imkan və açıq bazar əməliyyatlarının aparılması şərtlərində dəyişikliklər edilib. Belə ki, bir günlük daimi imkan depozit və əks-repo əməliyyatlarının müddəti 24 saatdan 1 gecəliyə keçirilib. Eyni zamanda not hərraclarında minimum iştirakçı sayına qoyulan tələb aradan qaldırılıb.
Ötən iclasdan bəri inflyasiyanın risk balansında əhəmiyyətli dəyişikliklər baş verməyib. Potensial inflyasiya təzyiqləri yarada biləcək qlobal risklərə mövcud geosiyasi gərginlik və ticarət müharibələri fonunda beynəlxalq əmtəə bazarlarında qiymətlərin mümkün dəyişkənliyi aiddir. Yüksək qlobal qeyri-müəyyənlik, xüsusən də bəzi ölkələrdə milli valyutaların məzənnələrindəki dəyişikliklərin və tarif artımlarının inflyasiya proseslərinə təsirlərinin qiymətləndirilməsi üçün faiz dəhlizi parametrlərinin dəyişdirilməsində pauzanın götürülməsi zərurəti yaranır. İnflyasiyanı artıra biləcək daxili risk faktorları kimi isə xərc amillərinin aktivləşməsi və məcmu tələbin izafi artımı qeyd oluna bilər. Həmçinin kredit aktivliyinin qiymət sabitliyinə mümkün təsirləri daim izlənilir.
Ümumilikdə, mövcud pul siyasəti inflyasiyanın hədəf diapazonu daxilində saxlanılmasına və inflyasiya gözləntilərinin sabitləşməsinə yönəlib. Mövcud siyasət çərçivəsində baza ssenari üzrə 2025-ci və 2026-cı ildə illik inflyasiyanın hədəf daxilində (4±2%) olacağı proqnozu dəyişməz qalır.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərarlar faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiya, xarici və daxili risk amillərinin dinamikasından asılı olacaqdır. Mərkəzi Bank bundan sonra da qiymət sabitliyini təmin etmək üçün sərəncamındakı bütün vasitələrdən istifadə edəcəkdir. Faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiyanın azalacağı təqdirdə faiz dəhlizi parametrlərinin azaldılması imkanları nəzərdən keçirilə bilər. Bununla yanaşı, Mərkəzi Bank inflyasiya risklərinin reallaşması halında adekvat reaksiya verəcəkdir.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat 2025-ci il aprel ayının 23-də ictimaiyyətə açıqlanacaq və bununla bağlı mətbuat konfransı keçiriləcəkdir.

12 March 2025: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan has decided to leave the refinancing rate unchanged at 7.25%, the floor of the interest rate corridor at 6.25%, and the ceiling at 8.25%.
The decision to keep the refinancing rate unchanged has been made considering the actual and forecasted inflation being within the target range (4±2%), global economic environment, the analysis of macroeconomic trends and the transmission of the monetary policy to the real sector.
Annual inflation has remained within the target band since the last meeting (4±2%). In January 2025, 12-month inflation stood at 5.4%, with price increases of 5% for food products, 2.6% for non-food products, and 8.4% for services. Annual core inflation stood at 4.3%.
External factors affecting inflation have been generally stable over recent months. The IMF reports that the global commodity price index increased by 8.5% annually in February 2025. In January average weighed annual inflation in trade partners stood at 10.7% year-over-year. 9% appreciation of the non-oil-gas nominal effective exchange rate of the manat in 2024 was followed by its 1.5% depreciation over two months of 2025.
External sector indicators remain favorable. In 2024, current account surplus of the balance of payments amounted to $4.7B (6.3% of GDP). According to the State Customs Committee, in January 2025 the surplus of foreign trade balance amounted to $1B (year-over-year up by 40.5%). According to the recent estimates, there is a probability that the current account forecast will improve by the end of 2025 compared to 2024 and the previous forecast.
Monetary policy instruments are applied based on financial market developments and changes in the banking system's liquidity position. Average interest rates in the short-term money market move within the interest rate corridor of the Central Bank. Note that, the decrease in balances of government accounts at the end of the previous year had an upward effect on the banking system liquidity. Consequently, at the beginning of the current year interest rates in the interbank money market dropped compared to the peak level (1D AZIR 7.68% in December 2024). In January and February average daily 1D AZIR was 0.6 and 0.2 percentage points lower compared with December 2024. Efforts continue to improve the operational framework of monetary policy. In February 2025 the Central Bank changed the terms and conditions of standing facilities and open market operations. The duration of one day standing deposit and reverse repo transactions was changed from 24 hours to overnight. The Central Bank also removed the requirement for a minimum number of participants in note auctions.
There have been no significant changes in the risk balance of inflation since the last meeting. Global risks that could potentially lead to inflationary pressures include possible price swings in global commodity markets amid current geopolitical tensions and trade wars. Given high global uncertainty, particularly regarding the impact of exchange rate fluctuations in certain countries and tariff increases on inflation, there is a need to take a break in making changes to interest rate corridor parameters. Domestic risk factors likely to push inflation up include the activation of cost factors and overexpansion of aggregate demand. The Central Bank also continuously monitors possible effects of lending activity on price stability.
Overall, the current monetary policy aims to maintain inflation within the target range and stabilize inflation expectations. With the current policy, annual inflation is still predicted to be within the target (4±2%) in 2025 and 2026 under the baseline scenario.
Decisions regarding the parameters of the interest rate corridor will depend on actual and forecasted inflation, and the dynamics of external and internal risk factors. The Central Bank will employ all available tools at its disposal to maintain price stability. If actual and forecasted inflation subside, the option to reduce interest rate parameters may be considered. Moreover, the Central Bank will react adequately in case of the realization of possible risks related to inflation.
Information regarding the next decision on the interest rate corridor parameters will be made public on 23 April 2025, accompanied by a related press conference.