25 aprel 2025, Bakı: Kapital bazarının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində Mərkəzi Bank tərəfindən 24 aprel tarixində “Emissiya prospektlərində ən çox yol verilən xətalar” mövzusunda təqdimat keçirilib.
Ölkədə fəaliyyət göstərən investisiya şirkətlərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçən tədbirdə emissiya prospektlərində ən çox rast gəlinən nöqsanlar və onların praktiki nümunələri, normativ hüquqi aktların tələbləri baxımından bu nöqsanların təhlili üzrə mühüm məlumatlar, həmçinin emissiya sənədlərinin düzgün və tam şəkildə hazırlanması ilə bağlı tövsiyələr diqqətə çatdırılıb.
Tədbirin keçirilməsinin məqsədi emissiya prospektlərinin keyfiyyətinin artırılması, buraxılış prosesinin daha səmərəli və şəffaf şəkildə təşkili, eləcə də emitentlər və investisiya şirkətlərinin məlumatlılığının artırılması olub. Təqdimatda praktiki yanaşmalar əstrafında müzakirələr aparılıb və iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Mərkəzi Bank tərəfindən bu kimi maarifləndirici tədbirlərin təşkili emissiya ilə bağlı proseslərin effektiv kommunikasiyasına, eləcə də yeni emitentlərin kapital bazarına cəlb olunmasına xidmət edir.
Mərkəzi Bank qiymətli kağızların buraxılışının təkmilləşdirilməsi və normativ uyğunluğun təmin olunması istiqamətində maarifləndirmə fəaliyyətlərini gələcəkdə də davam etdirəcəkdir.

25 April 2025, Baku: As part of the measures taken to develop the capital market, the Central Bank held a presentation on April 24 on the topic of "Most Common Deficiencies in Prospectuses".
The event, which was attended by representatives of investment companies operating in the country, focused on the most common deficiencies in issue prospectuses and their practical examples. It also provided important information on analyzing these deficiencies in relation to the requirements of regulatory legal acts, as well as recommendations on the correct and complete preparation of issue documents.
The goal of the event was to improve the quality of prospectuses, make the issuance process more efficient and transparent, and raise awareness among issuers and investment companies. The presentation included discussions on practical approaches and answers to participants' questions.
The organization of such educational events by the Central Bank is an effective way of communicating the issuance process and attracting new issuers to the capital market.
The Central Bank will continue its educational efforts to help improve issuance and ensure regulatory compliance.