11 iyun 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 7.25%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 6.25%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 8.25% səviyyəsində dəyişməz saxlanılıb.
Qərar faktiki inflyasiyanın proqnoz inflyasiya trayektoriyasına uyğunluğu, proqnozlaşdırılan inflyasiyanın hədəflə (4±2%) müqayisəsi, son qlobal iqtisadi proseslərin mümkün təsirləri, daxili makroiqtisadi vəziyyət, həmçinin pul siyasəti qərarlarının ötürücülüyü nəzərə alınmaqla qəbul edilib.
İllik inflyasiya proqnozlaşdırılan trayektoriya ilə hərəkət edir. 2025-ci ilin aprelində 12 aylıq inflyasiya 6.3%, aylıq inflyasiya isə 0.3% təşkil edib. İllik qiymət artımı ərzaq malları və xidmətlər üzrə 7.6%, qeyri-ərzaq malları üzrə isə 2.7% təşkil edib. İllik baza inflyasiya isə 4.8% olub.
Son aylarda inflyasiyaya təsir edən xarici amillər üzrə qeyri-müəyyənliklər yüksək olaraq qalır. Beynəlxalq Valyuta Fondunun məlumatına görə 2025-ci ilin mayda əmtəə qiymətləri indeksi aylıq 1%, illik isə 4.6% azalıb. Ticarət tərəfdaşlarının orta çəkili illik inflyasiyası cari ilin aprelində ötən ilin eyni ayına nəzərən 9.6% olub. Manatın qeyri-neft-qaz sektoru üzrə nominal effektiv məzənnəsi 2025-ci ilin may ayında ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə sabit qalıb.
Xarici sektor göstəriciləri əlverişli olaraq qalır. Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə 2025-ci ilin 4 ayında da xarici ticarət balansında müsbət saldo qeydə alınıb. 2025-ci və 2026-cı illərin yekunu üzrə tədiyə balansının cari hesabının profisitli olacağı proqnozu dəyişməz qalır.
Pul siyasəti alətləri maliyyə bazarlarında gedən proseslər və bank sisteminin likvidlik mövqeyindəki dəyişikliklər nəzərə alınmaqla tətbiq edilir. Təminatsız pul bazarında faizlər Mərkəzi Bankın faiz dəhlizi daxilində hərəkət edir. AZIR indeksinin orta günlük səviyyəsi mayda və iyunun ötən dövründə 6.7% olub. Mərkəzi Bank banklararası pul bazarında gedən proseslərin təhlilini və qabaqcıl beynəlxalq təcrübəni nəzərə alaraq Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının ekspertləri ilə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində AZIR indeksinin hesablanmasının yeni və daha təkmil qaydalarını hazırlayaraq təsdiq etmişdir. Aprel ayından başlayaraq Maliyyə Nazirliyi tərəfindən vahid xəzinə hesabının sərbəst qalığının kommersiya banklarında yerləşdirilməsi məqsədilə keçirilən depozit hərracları nəticəsində bank sektorunda likvidliyin artması AZIR indeksinə azaldıcı təsir etmişdir. Xatırladaq ki, ötən ilin ikinci yarısının bir çox aylarında hökumət hesabları qalığının artımı qısamüddətli faizlərə artırıcı təsir edirdi. Bu şəraitdə Mərkəzi Bank açıq bazar əməliyyatlarını intensivləşdirmiş, artan likvidliyin əhəmiyyətli hissəsi Mərkəzi Bankın əsas alətinə çevrilməkdə olan 1 həftəlik əməliyyatlarla sterilizasiya olunmuşdur. Sterilizasiya yönümlü açıq bazar əməliyyatlarının effektivliyini artırmaq üçün pul siyasətinin əməliyyat çərçivəsində dəyişiklik edilmiş, 7 günlük repo əməliyyatı 7 günlük depozit əməliyyatı ilə əvəzlənmişdir. Pul bazarında aktivlik yüksək olaraq qalır. 2025-ci ilin 5 ayında ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən təminatsız bazarda əqdlərin həcmi 1.6 dəfə, sayı isə 1.8 dəfə artmışdır.
Ötən iclasdan bəri inflyasiyanın risk balansında dəyişikliklər əsasən xarici mühitlə əlaqədar olmuşdur. Qlobal ticarətdə baş verən proseslər əmtəə və maliyyə bazarlarında dalğalanmaları gücləndirir. Bu şəraitdə əsas ticarət tərəfdaşı olan ölkələrdə inflyasiyanın yüksəlməsi, dollar indeksinin azalması və nominal effektiv məzənnənin aşağı templə möhkəmlənməsi xarici risk faktorlarındandır. İnflyasiyanı artıra biləcək daxili risk faktorları kimi isə xərc amilləri ilə yanaşı məcmu tələbin izafi artımı qeyd oluna bilər. Həmçinin kredit aktivliyinin məcmu tələbə və qiymətlərə mümkün təsirləri daim diqqətdə saxlanılır. Ümumilikdə, 2025-2026-cı illər üzrə inflyasiya proqnozlarında daxili amillərin payı aşağı qiymətləndirilir. Baza ssenariyə əsasən 2025-ci və 2026-cı ildə illik inflyasiyanın hədəf daxilində olacağı proqnozu dəyişməz qalır.
Ümumilikdə, mövcud pul siyasəti inflyasiyanın hədəf daxilində saxlanılmasına və inflyasiya gözləntilərinin sabitləşməsinə yönəlib. İnflyasiyanın xarici mühitində qeyri-müəyyənliklərin azalması növbəti iclasda uçot dərəcəsinin azaldılması üçün zəmin yarada bilər.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərarlar faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiya, xarici və daxili risk amillərinin dinamikasından asılı olaraq veriləcəkdir. Mərkəzi Bank bundan sonra da qiymət sabitliyini təmin etmək üçün sərəncamındakı bütün vasitələrdən istifadə edəcəkdir.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat 2025-ci il iyul ayının 23-də ictimaiyyətə açıqlanacaq və bununla bağlı mətbuat konfransı keçiriləcəkdir.

11 June 2025, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan has decided to leave the refinancing rate unchanged at 7.25%, the floor of the interest rate corridor at 6.25%, and the ceiling at 8.25%.
The decision to keep the refinancing rate unchanged has been made considering the consistency of actual inflation with forecasted inflation trajectory, the comparison of forecasted inflation with the target range (4±2%), possible impacts of recent global economic developments, internal macroeconomic stance, and the transmission of the monetary policy.
Annual inflation is following the forecasted trajectory. In April 2025, 12-month inflation stood at 6.3%, and monthly inflation was 0.3%. Annual price hike was 7.6% for food products and services, 2.7% for non-food products. Annual core inflation stood at 4.8%.
Uncertainty regarding external factors affecting inflation has remained high in recent months. According to the IMF, in May 2025, the commodity price index decreased by 1% monthly and by 4.6% annually. In April 2025, average weighted annual inflation in trade partners was 9.6% year-over-year. In May 2025, non-oil-gas nominal effective exchange rate (NEER) of the manat remained stable year-over-year.
External sector indicators remain favorable. According to the State Customs Committee, foreign trade balance has remained in surplus over four months of 2025. The forecast that current account will be in surplus in 2025 and 2026 remains unchanged.
Monetary policy tools are applied based on financial market developments and changes in the liquidity position of the banking system. Interest rates in the unsecured money market move within the interest rate corridor of the Central Bank. The average daily 1D AZIR stood at 6.7 in May and in past period of June. The Central Bank, in close cooperation with experts from the EBRD (European Bank for Reconstruction and Development) has developed and approved new, more advanced regulations for the calculation of the index, considering the analysis of developments in the interbank money market and best practices. Liquidity in the banking sector has increased in consequence of auctions held by the Ministry of Finance to deposit available balances of the treasury account in commercial banks since April. As a result, it exerted downward pressure on AZIR. Notably, in most months of the previous year, the growth of treasury account balances had an upward effect on short-term interest rates. Against this backdrop, the Central Bank intensified its open market operations; a considerable portion of the rising liquidity was absorbed through one-week operations, which are becoming a key instrument of the Central Bank. To enhance the effectiveness of liquidity-absorbing open market operations, the monetary policy operational framework was adjusted: seven-day repo operations were replaced with seven-day deposit operations. The money market remains highly active. Over five months of 2025, the volume of transactions in the unsecured market jumped by 1.6 times and the number by 1.8 times year-over-year.
Changes in the balance of risks of inflation have been attributable to the external environment since the last meeting. Global trade developments have amplified volatility in commodity and financial markets. Against this backdrop, foreign risk factors include high inflation in major trading partners, a decline in the dollar index, and the limited appreciation of the NEER. As domestic risk factors, cost factors and overexpansion of aggregate demand may push inflation up. The Central Bank also attaches great importance to possible effects of lending activity on aggregate demand and prices. In general, the share of internal factors is estimated to be low in inflation forecasts for 2025-2026. The forecast, that annual inflation will be within the target in 2025 and 2026 under the baseline scenario, remains unchanged.
Overall, the current monetary policy aims to maintain inflation within the target range and stabilize inflation expectations. Reduced uncertainty in the external inflation environment may pave the way for a reduction in the refinancing rate at the next meeting.
Decisions regarding the parameters of the interest rate corridor will depend on actual and forecasted inflation, and the dynamics of external and internal risk factors. The Central Bank will employ all available tools to maintain price stability going forward.
Information regarding the next decision on the interest rate corridor parameters will be made public on 23 July 2025 through a related press-conference.